Powitanie Lata w Gminie Babice 

Co roku w okresie przedwakacyjnym organizowana jest Gminna impreza plenerowa. Tego dnia w Babicach mieszkańcy wspólnie bawią się i witają nadchodzące wakacje. Jest to przedsięwzięcie, które zwiększa aktywność społeczną oraz umożliwia prezentację dorobku artystycznego mieszkańców Gminy. W trakcie imprezy odbywają się występy: młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca Małopolanie, przedszkolaków oraz Pań z Koła Gospodyń Wiejskich Babice. Na przybyłych gości czeka mnóstwo atrakcji m.in. warsztaty malowania na deseczkach, animacje najmłodszych uczestników imprezy. Impreza kończy się wieczorną dyskoteką „Pod Gwiazdami”.

Kiermasz Artystyczny „Pod Lipowcem” 

U podnóża majestatycznego Zamku Lipowiec, obok Dworu z Drogini w spacerowej części Babic odbywa się Kiermasz Artystyczny „Pod Lipowcem”. Jest to impreza jednodniowa podczas, której zaproszeni rękodzielnicy z całej Polski będą prezentować, promować i sprzedawać swoje małe dzieła sztuki. Na imprezę przybywają wystawcy z całej Polski. Co roku gościmy szerokie grono artystów, m.in. z Łodzi, Katowic, Krakowa oraz Podtatrza.  O lokalnych twórcach nie wspominając. Szeroki wachlarz różnorodnych przedmiotów przyciąga liczną grupę turystów. Sprzedawcy prezentują wyroby – od biżuteryjnych poprzez ceramiczne, malarskie, szydełkowe po drewniane meble. Imprezie towarzyszą dodatkowe atrakcje, takie jak: bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych z biżuterii, wikliny i malowania odlewów gipsowych, degustacja ciasta drożdżowego, które wykonane będzie według lokalnych receptur gospodyń domowych, zajęcia animacyjne dla dzieci, m.in. robienie zwierzątek z balonów, pokaz baniek mydlanych czy też malowanie buziek. Każdy z przybyłych gości, na pewno znajdzie wśród wielu atrakcji coś dla siebie.

Dożynki Gminne

To wydarzenie promujące tradycje wiejskie, obrzędy, przyśpiewki i zabawy dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych. Przybyli goście mają okazję podziwiać stroje ludowe, architekturę wiejską oraz skosztować swojskich przysmaków. Zespoły KGW w strojach regionalnych prezentują piosenki ludowe charakterystyczne dla naszego regionu. Jest to wydarzenie dzięki, któremu turyści będą mogli zapoznać się z tradycją jaką są dożynki, ale także poznać obrzędy i przyśpiewki, które wykonywano podczas obchodów tego święta. Dodatkową atrakcją jest degustacja lokalnych przysmaków, które przygotowują Koła. W Gminie Babice co roku gospodarzem dożynek jest inna wieś. Wieczorem odbywa się biesiada dożynkowa prowadzona przez zawodowych animatorów z muzyką ludową i tańcami. Jest to impreza jednodniowa, która kończy się festynem ludowym.

Zlot Wiedźm i Czarownic na Zamku Lipowiec

Magia, czary, zaklęcia, eliksiry… Tego dnia dzieciniec Zamku Lipowiec zmienia się w prawdziwą Łysą Górę. Królują szpiczaste czapki, peleryny, peruki i mroczne makijaże. Zlot Wiedźm i Czarownic to coroczna impreza plenerowa dla całych rodzin, która odbywa się końcem sierpnia. W tym dniu na wzgórze lipowieckie przybywają wiedźmy, czarownice, czarowniczki i czarownicy.  Co roku pojawiają się prawdziwe tłumy turystów nie tylko z okolicy, ale z całej Polski. W ten wieczór lipowieckie czarownice szykują dla swoich gości magiczne atrakcje i czarowne konkursy. Sceneria, tematyka i klimat imprezy, co roku są bardziej magiczne i bardziej tajemnicze. Ponadto zawodowi aktorzy organizują działania animacyjne dla najmłodszych uczestników. Impreza kończy się wieczorną dyskoteką. Warto także dodać, że przedsięwzięcie to ma charakter etnograficzny, nawiązujący do dawnych  wierzeń i zwyczajów. Goście mogą skosztować „Nalewkę Czarownic”- produkt lokalny wykonany wg średniowiecznej receptury.

Artystyczna Wiosna Dziecięca

Artystyczna Wiosna Dziecięca jest przeglądem dorobku kulturalnego przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Babice. Celem przeglądu jest: konfrontacja osiągnięć i wymiana doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dzięki projektowi rozwija się wrażliwość estetyczna dzieci i młodzieży. Uczestnicy zapoznają się i obcują z kulturą muzyczną, teatralną i taneczną. Ponadto Artystyczna Wiosna Dziecięca umożliwia integrację i wzajemne poznanie się środowisk szkolnych z terenu Gminy Babice. Spośród wszystkich uczestników jury wyłania laureatów  poszczególnych kategorii. Zwieńczeniem pracy młodych artystów jest koncert finałowy oraz rozdanie nagród.

11 Listopada – Święto Niepodległości

Co roku w Gminie Babice odbywają się obchody upamiętniające Święto Niepodległości. W programie uroczystości znajduje się: Msza Święta w intencji ojczyzny oraz  program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży. Na zakończenie odbywa się podniosły przemarsz pocztów sztandarowych oraz złożenie kwiatów, jako wyraz czci i szacunku dla osób poległych w obronie ojczyzny.

Majówka z GOKiS-em

Jest to impreza lokalna dla dzieci i młodzieży.  W poszczególnych miejscowościach Gminy Babice organizowane są zawody, konkurencje sportowe z nagrodami oraz inne atrakcje. Każdy z uczestników znajdzie dla siebie coś interesującego. Celem Majówki jest integracja najmłodszych mieszkańców oraz zapewnienie atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego.

Akcja Lato, Akcja Zima

Nudzisz się w czasie ferii czy wakacji? Mamy dla Ciebie ciekawą propozycję! Przyjdź i zobacz! Spędź z GOKiSem ciekawie i aktywnie czas! W świetlicach GOKiS podczas ferii zimowych i wakacji instruktorzy organizują dla dzieci i młodzieży zajęcia tematyczne, warsztaty plastyczne, wyjazdy, bale przebierańców, zawody sportowe i inne atrakcje.

Skip to content