Koło Gospodyń Wiejskich w Babicach

Zakopiańska 23, 32-551 Babice (klub „Radar”)
Przewodnicząca: Pani Krystyna Nowak

KGW Babice istnieje od 1947 roku. W pierwszych latach działalności liczyło 196 członkiń. W latach 90-tych zawiesiło swoją działalność, aby reaktywować ją w 2003 roku. Obecnie liczy 12 osób i bierze aktywny udział w życiu sołectwa i Gminy. Występ dla członków Kółka Rolniczego w Babicach, Dzień Kobiet, Piknik Świętojański, Zapusty, uroczystości kościelne, udział w programie promującym Gminę Babice, Dzień Seniora, „Sabałowe Bajania” – to tylko niektóre z wydarzeń, w których członkinie Koła biorą udział. Spotkania babickiego Koła odbywają się w każdą środę.

KGW Jankowice

Ul. Wadowicka 46, 32-551 Babice (Wiejski Dom Kultury)
Przewodnicząca: Pani Anna Kosowska

KGW Jankowice powstało ok. 1950 roku, już wtedy panie uczestniczyły w różnego rodzaju kursach: gotowani, szycia, robótek ręcznych. Z inicjatywy ówczesnej dyrektor ośrodka kultury P. Buckiej powstał śpiewaczo- brzędowy zespół ludowy „Jankowicanki”. Brał udział w konkursach śpiewaczych i obrzędowych,  m.in. w Pszczynie, Olkuszu, Chrzanowie i odnosił niemałe sukcesy.

KGW MĘTKÓW

Przewodnicząca Pani Józefa Wierzba.
Spotkania w każdy czwartek o godzinie 17.00, Klub Korona w Mętkowie.

KGW Lipowianki

Lipowiecka 3, 32-551 Babice  (Dom Ludowy)
Przewodnicząca: Pani Władysława Lelito

Koło „Lipowianki” powstało w 1985 roku. Z roku na rok brały aktywny udział w uroczystościach gminnych. Jego członkinie współpracowały z wieloma organizacjami z terenu Gminy. Konieczność remontu pomieszczenia, w którym spotykały się Panie, spowodowała zawieszenie działalności Koła na kilka lat.

W roku 2000 z inicjatywy sołtysa Wygiełzowa pan Zygmunta Ziajki i Rady Sołeckiej, odrodziła się organizacja skupiająca Panie rozmiłowane w kulturze ludowej. Członkinie „Lipowianek” biorą aktywny udział w życiu sołectwa i gminy,reprezentując ją na wielu imprezach folklorystycznych.

W konkursie wieńców dożynkowych podczas Dożynek Powiatowych w 2007

KGW Zagórze

Ul. Piłsudskiego 149, 32-555 Zagórze
Przewodnicząca: Pani Alicja Pędrys

KGW Zagórze powstało w 1948 roku. Pięć lat później zawiesiło swoją działalność,aby przywrócić ją w 1966r. Obecnie do Koła należy 26 Pań. Od 1999 roku przy KGW Zagórze działa zespół śpiewaczy „Zagórzanki”, który reprezentuje Gminę Babice w wielu konkursach powiatowych i wojewódzkich. Koło działa aktywnie także w swoim sołectwie organizując wycieczki, spotkania opłatkowe, Dzień seniora. Zespół „Zagórzanki” ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. w konkursie przyśpiewek weselnych w Alwerni (nagroda publiczności), konkursie potraw regionalnych w Wygiełzowie (I miejsce), konkursie wieńców dożynkowych podczas Dożynek Powiatowych w 2006 roku (I miejsce). Od 2005 roku w działalność Koła aktywnie włączyły się dzieci i młodzież. Soliści zespołu bracia Jarek i Bogdan Mucha podczas ostatnich „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej zdobyli III miejsce, a podczas Wojewódzkiego Konkursu Przyśpiewek i Ballad „Pawie Pióro” w Trzebini – II miejsce. Spotkania KGW Zagórze odbywają się w każdy czwartek.

Skip to content